molekulska biologija

traži dalje ...

molekulska biologija, suvremena biološka disciplina koja proučava strukturu bioloških makromolekula, uzajamne odnose među njima, njihove promjene i ulogu u životnim procesima, koje na taj način tumači na molekulskoj razini. Osnovni predmet proučavanja su nukleinske kiseline i proteini. Temeljne postavke molekulske biologije jesu: 1. hipoteza: jedan gen-jedan polipeptidni lanac i 2. središnja dogma molekulske biologije:

DNK transkripcija —> RNK translacija —> protein

Najvažnije spoznaje u molekulskoj biologiji temelje se na proučavanju bakterija, ali se u novije vrijeme većina osnovnih postavki pokazala važećima i za više eukariote i tako dobila univerzalnu vrijednost u biologiji. Suvremena molekulska biologija izrazito je sintetička znanost, koja svojom metodologijom obuhvača fiziku, fizikalnu kemiju, biokemiju i biologiju, a u svojim dometima na novim i širokim konceptualnim osnovama ujedinjuje sve biološke discipline i briše granice među njima. Najveći je napredak doživjela genetika, koja je kao molekulska genetika dala pravi smisao i tumačenje klasičnim zasadama Mendelove genetike te unijela nov način mišljenja u citologiju, razvojnu biologiju, znanost o evoluciji, imunologiju i sve bazične medicinske discipline (molekulska patologija, farmakologija, teratologija i dr.). Svojim najnovijim dostignućem, tehnikom rekombinirane DNK (genetičko inžinjerstvo), molekulska biologija pruža medicini mogućnosti za velik napredak, ali otvara i nove etičke probleme.

članak preuzet iz tiskanog izdanja 1992.

Citiranje:

molekulska biologija. Medicinski leksikon (1992), mrežno izdanje. Leksikografski zavod Miroslav Krleža, 2025. Pristupljeno 8.7.2025. <https://medicinski.lzmk.hr/clanak/molekulska-biologija>.